www.boatripalbania.com

Aktualitet

Kulla e Dervish Aliut në Dukat rrezikon te demtohet, banoret duhet te reagojne
OrikuminewsFeb 9, 20171 min read

Kulla e Dervish Aliut në Dukat të Vlorës, një ndërtesë karakteristike rreth 200 vjeçare rrezikon shembjen. Banesa e shpallur Monument Kulture  është grabitur ndër vite, ndërkohë që sot vizitorët e vetëm të saj janë bagëtitë e zonës. Një nga ndërtesat…

Tragjasi i vjeter , fshati rrenoje qe kerkon te rindertohet

Në lartësinë e disa kodrave që dominojnë fushën e Dukatit, rreth 25 km. larg qytetit të Vlorës, shtrihet Tragjasi i Vjetër, një nga ngulimet më të hershme në këtë rreth.…

Hasan Pulo, figura i dekoruar me gjashte urdhera e medalje per merita te luftes ! (detajet)

Ka lindur me 15 Nentor 1893 ne Radhime. Qysh i ri u radhit ne luften e popullit shqiptar per indipendence e demokraci. Shquhej per zgjuarsine, elokuencen e oratorine e tij…

Leter e hapur e ish-kryebashkiakut Kanan Braho per akuzat e KLSH-se per dem ekonomik !

E gjithe kjo histori eshte e turpshme ! Eshte e turpshme, se si mundet qe nje institucion kushtetues si KLSH te perdoret per te perbaltur njerzit qe nuk i pelqejne…

Kush ishte Ymer Ali (Cekodhima), vullkani patriotik qe u dekorua me medaljen ‘Per veprimtari patriotike’

Ymer Radhima ne prag te shperberjes se perandorise turke, punoi e luftoi per nje Shqiperi te pavarur e perparimtare. Ai ishte mbeshtetes i Ismail Qemalit; nga qeveria e te cilit…

Kujt i kendohet kenga e ‘Sherif Hasanit’ ? Sherif Hasan Mucos, Sherif Hasan Bitrit apo…!

Diskutime te shumta dhe mendime te ndryshme jane dhene nga banoret e zones ne lidhje me nje kenge labe te kenduar nga krahina jone. Marresi i kesaj kenge eshte Tartar…

Ja e verteta e kenges se ‘Sherif Hasanit”- Kush e ka dhene tekstin ! Flet marresi i kenges Tartar Avduli dhe stermbesa e Sherif Hasanit.

Diskutime te shumta ka hapur tema e hapur e cila bente fjale per faktin se kujt i kendohej kenga labe ‘ O Sherif Hasan breze vena’. Pas shume rrahje mendimesh…

E pabesueshme ! Fshati Tragjas deri ne vitin 1944 kaq shume studenta me arsim te larte jashte shtetit ! Ja lista !

Fshati Tragjas njihes si nje  fshat shume arsimdashes.  Kjo eshte nje tabele ku jane listuar gjithe studentet Tragjasiotë që kanë studiur  jashtë vendit deri në vitin 1944. Numri i tyre…

Showbiz

‘Gjino kape fikun’/ Feston sot ditëlindjen, si duket tani aktori i ’14-vjeç dhëndër’

‘Gjino kape fikun’/ Feston sot ditëlindjen, si duket tani aktori i ’14-vjeç dhëndër’

IrinaJan 16, 20241 min read

Padyshim një nga personazhet krysorë që na vjen në mendje sapo bëhet fjalë për filma të vjetër shqiptarë është “Gjino”, i njohur si 14 vjeç dhëndër. E sigurisht, që kemi qeshur të gjithë me batuat e djaloshit, që në film…

‘Miss Earth’, Drita Ziri: Ndiqni ëndrrat tuaja

‘Miss Earth’, Drita Ziri: Ndiqni ëndrrat tuaja

IrinaDec 31, 20232 min read

18-vjeçarja Drita Ziri është përzgjedhur si mbretëresha e bukurisë, duke rrëmbyer kurorën e “Miss Earth 2023”. Në një konferencë për shtyp sëbashku me producentin e “Miss Shqipëria” Petri Bozo, ajo…

Grida Duma opinioniste e Big Brother VIP Albania 3?

Grida Duma opinioniste e Big Brother VIP Albania 3?

IrinaDec 31, 20231 min read

Mbrëmjen e djeshme Olti Curri, Fatma Haxhialiu, Andi Vrapi dhe Altin Berisha kanë realizuar një video Live në Instagram. Aty ka patur shumë hipoteza dhe biseda mbi Big Brother VIP…

Ndjesa e Bujar Qamilit: U bënë gati 27 vite që nuk e festoj Vitin e Ri në shtëpi

Ndjesa e Bujar Qamilit: U bënë gati 27 vite që nuk e festoj Vitin e Ri në shtëpi

IrinaDec 24, 20232 min read

Kur je një këngëtar aq i njohur sa Bujar Qamili, Viti i Ri të gjen më shumë nëpër koncerte, qofshin ato jashtë ose brenda vendit, sesa me familjen. I ftuar…

Elsa Lila doli pa asnjë çmim nga Festivali, gazetarja e njohur: Mori atë që meritoi!

Elsa Lila doli pa asnjë çmim nga Festivali, gazetarja e njohur: Mori atë që meritoi!

IrinaDec 24, 20231 min read

Edhe pse në mediat sociale përflitej se fituesja e Festivalit të Këngës në RTSH ishte paracaktuar, dhe ajo ishte Elsa Lila, në fakt kjo e fundit doli pa asnjë çmim.…

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com